Grasstrack Fixtures 2016

 

fix

If you want your fixtures added please email

gspsliderpics@yahoo.co.uk

Many thanks to Luke Russell for supplying a number of the dates

   

January

     
24 Ledbury Off Road Motorcycle Autojumble CANCELLED
   

February

     
           
   

March

     
26 Sidecar Speedway Blackchrome 2016 FIM Speedway Sidecar World Cup (History) Gillman Results  
27 Cornwall Solo CANCELLED
27 Sidecar Speedway Oceania Championship (History) Gillman Results  
           
   

April

     
3 Bewdley Club Championship (Round One) CANCELLED
10 Ledbury Ledbury Leader (History) Pencolme Results
17 LOGA Much Hoole CANCELLED  
24 Cheshire Speedway Challenge Stoke CANCELLED  
24 Bristol CANCELLED  
24 Norwich New Stars Spring Grasstrack Frettenham Results
30 Speedway G.P. Slovenia Krsko Results  
   

May

     
1 Worcester Midland Centre Championship Rushock Results
1 Maidstone Kent Kracker Grafty Green CANCELLED
2 SCA Chelmsford Results
8 Midshires Masters of Midshires (History) Ashorne Results
14 Speedway G.P. Poland Warwsaw Results  
15 Astra CHAMPION OF CHAMPIONS  Swingfield Results  
21 Guernsey BRITISH SAND ACE CHAMPIONSHIP (HISTORY) Vazon Bay Results
21 Fenland Vintage & Youth Wood Walton Results  
22 Fenland All Adults Classes & Youth Wood Walton Results  
29 Frittenden Battle of Britain Frittenden Results
29 Wainfleet David Nix Memorial Irby-in-the-Marsh CANCELLED  
   

June

     
4 International World Longtrack (QR1) St. Macaire Results  
5 International World Longtrack (QR2) Bielefeld Results  
5 Bridgwater Martin Heal and Kim Blackmore Trophy Charlynch Results
5 Maidstone Kent Kracker Grafty Green CANCELLED
11 Ledbury Early Evening of Grass Track Pencombe Results
11 International European Sidecar (Semi-final) Loppersum Results  
11 Speedway G.P. Denmark Horsens Results  
12 GTSA CANCELLED  
12 LOGA Roses CHampionship (Round Two) Much Hoole Results
19 International World Longtrack (GP1) Muhldorf Results  
19 Cheshire BRITISH CLUBMANS CHALLENGE Gawsworth Results
25 Speedway G.P. Czech Republic Prague Results  
26 Wimborne Southern Centre Championship Wimborne CANCELLED
26 Pickering BRITISH PRE 75 CHAMPIONSHIPS Pickering Results
   

July

     
2 International European Solo (Semi-final) Tayac Results  
3 International European Solo (Semi-final) Mulmshorn Results
3 Maidstone Aces South Eastern Centre Championship Grafty Green CANCELLED
9 Speedway G.P. Great Britain Cardiff Results  
10 Hayes & Southall BRITISH UPRIGHT CHAMPIONSHIP  Puttenham
16 International World Longtrack (Team) Marianske Lazne  
17 Vintage The Dauntsey Grasstrack Dauntsey
17 Cornwall Solo West Country Winner Roche
23 Worcester Festival of Grasstrack (Day One) Earls Crome
24 International European Sidecar (Final) Vries Results  
24 Frittenden South Eastern Centre Championship & Summer Spectacular Frittenden
24 Worcester Festival of Grasstrack (Day Two) Earls Crome  
29 Speedway W.C. Race-off Manchester Results  
30 Speedway W.C. Final Manchester Results  
31 International World Longtrack (Challenge) La Reole Results  
31 GW Racing  Eastern Centre Championship Ikene
31 Pickering Club Meeting Riseborough
   

August

     
6 LOGA BRITISH UNDER 21 & YOUTH CHAMPIONSHIPS   
6 Burton & Leicester Donington  
7 LOGA  
7 Burton & Leicester Donington  
7 Southend  The Donut Latchingdon
7 Cornwall Premier Roche
7 Pickering Riseborough    
14 Speedway G.P. Sweden Malilla Results  
14 Bristol BRITISH MASTERS CHAMPIONSHIP Lower Stanton
14 Bridgwater Den Carter Trophy  Spaxton
19 Heart of England Sidecar Speedway Coventry    
21 International World Longtrack (GP2) Eenrum Results  
21 Ledbury Ledbury Flyer (History) Pencombe
21 Cornwall Solo    
21 Norwich New Star Summer Grasstrack with Derek Hewitt Shield      
27 International World Longtrack (GP3) Forssa Results  
27 Speedway G.P. Poland Gorzow Results  
28 Wainfleet International Lincolnshire Poacher (History) Thorpe St. Peter
29 Maidstone Bandit Grafty Green    
   

September

     
3 International World Longtrack (GP4)  Morizes Results  
3 Fenland Vintage & Youth     
4 Fenland All Adults Classes & Youth    
4 Bridgwater  Den Carter Trophy Charlynch  
10 Speedway G.P. Germany Teterow Results  
11 Astra European Solo (FINAL) Swingfield Results
11 SCA      
11 Cheshire      
11 Pickering      
17 International World Longtrack (GP5)  Vechta Results  
18 GTSA BRITISH CHAMPIONSHIP  
18 LOGA  
25 Speedway G.P. Sweden Stockholm Results  
25 Wimborne      
   

October

     
1 Speedway G.P. Poland Torun Results  
2 Frittenden Frittenden Flyer Frittenden
2 Bewdley      
2 Pickering      
9 Danebury      
9 SCA      
16 Norwich New Star Autumn Grasstrack with Team Challenge      
22 Speedway G.P. Australia Melbourne    
23 LOGA      
30      
   

November

     
           
   

December

     
           
Visit Us On Facebook