British Championship (250cc)

500cc

RH Sidecars

350cc

LH Sidecars

250cc

500cc Sidecars

 

DSCN1516b
Champion in 2014 Zach Wajtknecht

Hosts First Second Third
1966
Wetherby Don Godden Dave Palmer Brian Maxted
1967
Folkestone
Fred Watts Gerry Goodwin Dave Palmer
1968
SCGTRA Chris Stewart Gerry Goodwin Joe Hughes
1969
Yeo Vale Dave Baybutt
Fred Watts Tig Perry
1970
Evesham Mervyn Price Chris Rodwell Chris Stewart
1971
Hunts Falcons Tony Black Denny Barber Peter Collins
1972
Auto 66 Chris Baybutt Peter Collins Robin Church
1973
Braintree Dave Baybutt Dave Brown Denny Barber
1974
Evesham Chris Baybutt Dave Brown Tig Perry
1975
Skegness Dave Brown Tig Perry Bill Pye
1976
Braintree Chris Baybutt Tig Perry Dave Brown
1977
Romney Falcons Mike Nicholson Dave Brown Richard Wakeling
1978
Evesham Mark Wadsworth* Richard Wakeling* Martin Hagon
1979
Braintree Dave Baybutt Jeremy Doncaster Mark Wadsworth
1980
Evesham, Portsmouth, BSSA Jeremy Doncaster Bernie Leigh Clayton Williams
1981
N’llertonBSSA,  Shropshire Dave Baybutt Mark Wadsworth
Julian Wigg
1982
Gloucester Mark Wadsworth
Andy Smith Richard Wakeling
1983
Pendennis Mark Wadsworth
Lee Potter David Perry
1984
GTSA Mark Wadsworth
Darren Bishop Grant Faulkner 
1985
Point of Ayr Mark Wadsworth
Grant Faulkner Lee Potter
1986
Wimborne Mark Wadsworth
Andy Phillips David Perry
1987
Severn Valley Mark Wadsworth
Simon Cross Grant Faulkner
1988
Dunmow Andy Phillips Ian Rutter Mark Wadsworth
1989
500 SC Assn Mark Wadsworth
John Dormer  Andy Phillips
1990
Whitchurch Mark Wadsworth
Ian Rutter Jason Stott
1991  Braintree Mark Wadsworth
John Dormer  Ian Rutter
1992  Severn Valley Graham Thomas Mark Wadsworth
Jason Stott
1993  SERA Graham Thomas Mark Wadsworth
Ian Rutter
1994  Minsterley Mark Wadsworth
Richard Smith Graham Thomas
1995  Ledbury Carl Wilkes Scott Nicholls Colin How &
Richard Smith
1996  Minsterley Mark Wadsworth
Jason Stott Richard Smith
1997  South Midland Jason Stott Graham Thomas Lee Street 
1998  Wimborne Richard Smith Mark Wadsworth
Matt Read
1999 Bewdley Mark Wadsworth
Graham Thomas Jason Stott
2000  500 SC Assn Lee Street  Richard Smith James Childe
2001  Yeovil Paul Cooper Jason Stott David Knowles
2002  Minsterley Adam Shipp
Lee Street  Jason Stott
2003  Lancashire Adam Shipp
Lee Street  David Knowles
2004  Tonbridge David Knowles
Adam Shipp
Lee Street 
2005  Worcestershire Lee Street  Colin How James Childe
2006 Pickering Neil Taylor Lee Street  David Knowles
2007 500 SC Assn Paul Cooper Neil Taylor David Knowles
2008 Maidstone Paul Cooper Neil Taylor Adam Shipp
2009 Pickering Harland Cook Tom Perry Lee Street  
2010 Pickering Harland Cook Neil Taylor David Knowles
2011 Maidstone Craig Drury Adam Shipp
James Childe
2012 Cornwall Solo Harland Cook Georgie Wood James Shanes
2013
Cornwall Solo Harland Cook James Shanes
Ben Ilsley 
2014
Fenland
Zach Wajtknecht David Knowles
Adam Shipp
2015
Cheshire
Zach Wajtknecht Harland Cook
David Knowles
2016
GTSA Jed Collins Luke Harris
Adam Shipp
2017
Ledbury Henry Atkins David Knowles
Paul Cooper
2018
500 SC Assn Henry Atkins Luke Harris Charlie Brooks
Visit Us On Facebook