Grasstrack Fixtures 2017

   

April

     
1 Sidecar Speedway Oceania Championship (Round One) Undera Results  
8 Sidecar Speedway Sidecar World Cup Gilman Results  
8 Whitchurch FGA Championship (Round One) Malpas Results  
9 Sidecar Speedway Oceania Championship (Round Two) Gilman Results  
9 Ledbury Ledbury Leader Bromyard Results  
16 500 SCA Easter Eggtravaganza Writtle Results  
16 Cornwall Solo   St. Erme Results  
17 International European Solo (Semi-final) Balkbrug Results  
23 Astra Champion of Champions & Sidecar Super Series (Round One) Swingfield Results  
23 Norwich New Stars        
29 GW Racing   Gosbeck Results  
30 Worcester Midland Centre Championship Ruchock Results  
   

May

     
6 Minsterley FGA Championship (Round Two) Minsterley Results  
7 Bewdley   Alveley Results  
7 Mid Cornwall Premier British Upright Championship Roche Results  
14 Cheshire British Under 21 Championship Gawsworth  Results   
14 500 SCA East Anglian Spring Trophy Writtle Abandoned  
20 Wrekin FGA Championship (Round Three) Chetton Results  
21 Bristol Wessex Centre Championship (Round One)  Lower Stanton Results  
21 Fenlands Jon Underwood Trophy Meeting Wood Walton Results  
25 International World Longtrack (GP1) Herxheim Results  
27 Sidecar Speedway  ACU Sidecar Speedway Championship (Round One) Leicester Results  
28 Frittenden Battle of Britain Frittenden Results  
28 Yorkshire     Cancelled  
   

June

     
3 Wrekin FGA Championship (Round Four) Alveley Results  
3 International European Solo (Semi-final) St. Macaire Results  
4 International European Sidecar (Semi-final) Wimborne Results  
10 Sidecar Speedway ACU Sidecar Speedway Championship (Round Two) Somerset Results  
11 Bridgwater Martin Heal & Kim Blackmore Trophy Spaxton Results  
17 International World Longtrack (GP2) La Reole Results  
18 GW Racing        
18 Yorkshire     Cancelled  
24 International World Longtrack (Q) Marianske Lazne Results  
24 Guernsey British SandAce Chamionship Vazon Bay Results  
24 Ledbury Saturday Evening Grasstrack Bromyard Results  
   

July

     
1 International European Sidecar (Final) Tayac  Postponed  
1 Whitchurch FGA Championship (Round Five) Gresford Results  
2 Pickering   Riseborough  Cancelled  
2 FGA FGA Team/Pairs Gresford    
8 International European Sidecar (Final) Tayac Results  
9 International World Longtrack (GP3) Muhldorf Results  
9 Midshires Peter Maddison Master of Midshires & Sidecar Super Series (Round Two) Ashorne Results  
14 Sidecar Speedway ACU Sidecar Speedway Championship (Round Two) Kings Lynn Results  
16 Frittenden Summer Spectacular Open Pairs Frittenden Results  
16 Pickering   Riseborough Results  
23 Cheshire British Pre 75 Championship & Sidecar Super Series (Round Three) Gawsworth Results  
29 Whitchurch FGA Championship (Round Six) Malpass Results  
30 Pickering British Clubmans Championship Riseborough Results  
30 Worcester Chadersley Corbett    
30 GW Racing   Iken Results  
   

August

     
6 Mid Cornwall Premier Boarded Bash & Sidecar Super Series (Fourth Round) Roche Results  
6 GTSA South Eastern Centre Championship Frittenden Results  
6 Southend Donut   Results
12 International European Solo (Final) Hertigan Results  
13 Bridgwater Den Carter Trophy Spaxton Results  
13 Pickering   Riseborough Results  
20 International World Longtrack (GP4) Eenrum Results  
20 Fenlands South Midlands Championship Wood Walton Results  
26 Minsterley FGA Championship (Round Seven) Lea Cross Results  
27 International World Longtrack (Challenge) Berghaupten Results  
27 Wainfleet International Lincolnshire Poacher Thorpe St. Peter Results  
27 Cornwall Solo St. Erme  
27 Waterlooville Froxfield Flyer Froxfield Results  
   

September

     
2 International World Longtrack (GP5) Morizes Results  
3 Ledbury British Championship Bromyard Results  
3 Pickering   Pickering Results  
3 Norwich New Stars        
9 Minsterley FGA Championship (Round Eight) Cancelled    
10 Astra British Masters Swingfield Results  
17 Bristol  Wessex Centre Championship (Round Two) Lower Stanton    
24 International World Longtrack (Team) Roden    
24 Malvern        
24 Frittenden Frittenden Flyer Frittenden    
30 Whitchurch FGA Championship (Round Nine) Malpas    
30 GW Racing    
   

October

     
1 Bewdley Autumn Grasstrack Alveley    
1 Pickering   Pickering    
7 500 SCA British Youth Championship Writtle    
8 500 SCA Super Series (Final Round) Writtle    
8 Danebury Danebury Club Championship Stockbridge    
14 Wrekin FGA Championship (Round Ten) Alveley    
15 Norwich New Stars        
15 Maidstone Aces Bandit Grafty Green    
15 KYGTRA Iwade    
Visit Us On Facebook