Grasstrack Fixtures 2018

 

 

March

     
31 Sidecar Speedway Oceania Championship Gilman (Aus) Results  
   

April

     
1 Sidecar Speedway Sidecar World Cup Gilman (Aus) Results  
1 Cornwall Solo     Cancelled  
1 JCR Pro   Tallington Results  
8 Ledbury Ledbury Leader Pencombe Cancelled  
14 GW Racing   Gosbeck Cancelled  
15 Cheshire Triple Trophy Meeting Gawsworth Results  
22 Astra European Solo (Semi-final) Swingfield    
28 Whitchurch FGA Chamionship (R1) Malpas    
29 Norwich New Stars   Frettenham    
   

May

     
5 Sidecar Speedway British Championship (Round One) Leiceser    
6 Maidstone Aces   Grafty Green    
6 Bewdley   Kidderminster    
6 Ledbury Ledbury Leader Pencombe  
10 International World Longtrack (Gp1) Herxheim (Ger)    
12 International European Solo (Semi-final) Wittstock (Ger)    
13 Mid Cornwall Premier   Roche Cancelled
13 500 SCA Eastern Centre Championship Chelmsford    
19 Wrekin FGA Chamionship (R2) Chetton    
20 Bridgwater Den Carter Trophy Spaxton    
20 Fenland Jon Underwood Trophy Meeting Wood Walton    
27 Frittenden Battle of Britain Frittenden    
   

June

     
1 Sidecar Speedway British Championship (Round Two) Somerset    
2 International World Longtrack (Q) Marianske Lazne (CzR)    
2 Wrekin FGA Chamionship (R3) Alveley    
3 Worcester   Rushock    
10 GTSA British Clubmans Championship Cranbrook    
16 International World Longtrack (Gp2) La Reole (Fra)    
16 Guerney British Sand Ace Championship Vazaon Bay    
17 500 SCA British Championship Chelmsford    
23 Ledbury Evening of Grasstrack Pencombe    
23 Whitchurch FGA Chamionship (R4) Gresford    
24 International World Longtrack (Challenge) Bielefield (Ger)    
24 Bridgwater Martin Heal Trophy Meeting Spaxton    
24 Whitchurch FGA Chamionship (Team) Gresford    
30 GW Racing   Gosbeck    
   

July

     
1 Pickering        
7 International European Solo Final Tayac (France)    
7 Wrekin FGA Chamionship (R5) Alveley    
8 Midshires Master of Midshires Leamington Spa CV31 1XJ  
14 Sidecar Speedway British Championship (Round Three) Kings Lynn    
14 Bristol European Veterans Longtrack Series (Round)  
15 International World Longtrack (GP3) & European Sidecar (Semi-final) Roden (Hol)    
15 Bristol British Upright Championship    
21 International European Sidecar Championship Wertle (Ger)    
22 GW Racing   Iken    
22 Bridgwater Martin Heal Trophy Spaxton    
28 Whitchurch FGA Chamionship (R6) Hampton Heath    
29 Frittenden Summer Spectacular Pairs Frittenden    
29 Pickering        
   

August

     
5 Mid Cornwall Premier Pre 75 British Championship Roche    
12 Southend The Donut Latchingdon    
12 Cheshire British Masters Championship Gawsworth    
12 Pickering        
18 Norwich New Stars   Frettenham    
19 International World Longtrack (GP4) Eenrum (Hol)    
19 Norwich New Stars   Frettenham    
19 Ledbury Ledbury Flyer Pencombe    
25 Minsterley FGA Chamionship (R7) Lea Cross    
26 Waterlooville        
26 Wainfleet International Lincolnshire Poacher Thorpe St Peter    
26 Minsterley FGA Team Lea Cross    
   

September

     
1 International World Longtrack (Team Cup) Morizes (Fra)    
1 Fenland British Youth Championship Wood Walton    
2 Fenland South Midland Centre Championship Wood Walton    
2 GTSA   Cranbrook    
2 Pickering        
9 Bristol   Chippenham    
9 Maidstone Aces   Grafty Green    
15 Wrekin FGA Championship (R8) Chetton    
16 Astra Champion of Champions & British Under 21 Championship Swingfield    
16 JCR Pro   Malvern    
23 Wimborne Wimborne Whoppa Wimborne    
23 Pickering        
29 GW Racing   Gosbeck    
29 Whitchurch FGA Championship (R9) Malpass    
30 International World Longtrack (GP5) Muhldorf (Ger)    
30 Bewdley   Kidderminster    
   

October

     
7 Frittenden Frittenden Flyer Frittenden    
13 Sidecar Speedway British Championship (Round Four) Belle Vue    
14 Danesbury   Stockbridge    
14 Norwich New Stars Youth Team Challenge Frettenham    
Visit Us On Facebook