German ‘B’ Solos

Venue First Second Third
1975 Bad Hersfeld Kurt Harries Willi Stauch Ewald Scheele
1976 Spenge Manfred Knappe snr Willi Stauch Thede Dörscher
1977 Haunstetten Gunter Eckenbach Josef Aigner Stefan Deser
1978 Neuenknick Hubert Ludescher Jürgen Goll Uwe Schmidt
1979 Roding Stefan Faath Herrmann le Guin Michael Vetterl
1980 Harsewinkel Franz Lehmann Marcel Gerhard Bernd Diener
1981 Melsungen Herbert Rabus Klaus Lausch Toni Kahl
1982 Werlte Rainer Armbruster Heinz Huber Josef Kroner
1983 Pfarrkirchen Gerd Riss Michael Datzmann jnr Johann Brandner
1984 Harsewinkel Mario Trupkovic Uwe Wick Robert Guhrer
1985 Andreas Rahn Wolfgang Barth Alois Bachhuber
1986 Wedel Johann Kressirer Carsten Pelzmann Maik Lüders
1987 Arnstorf Robert Barth Marius May Maik Lüders
1988 Bad Hersfeld Robert Barth Klaus Ziegler Markus Jans
1989 Spenge Uwe Fienhage Stefan Körner Arne Jasper
1990 Harsewinkel Olaf Bruggemann Luis-Alberto Vallejos Christian Schneider
1991 Herxheim Walter Huber Siegfried Müller Josef Onderka
1992 Mühldorf Robbie Kessler Torsten Kerl Joachim Kugelmann
1993 Pfarrkirchen Michael Strack Martin Stucke Ueli Uetzinger
1994 Jübek Christian Fersti Enrico Janoschka Otto Niedermaier
1995 Jubek Enrico Janoschka Manfred Zimmermann Marcus Winter
1996 Herbert Rudolph Stefan Bachhuber Markus Schwaiger
1997 Parchim Heiko Müller Markus Schwaiger Andreas Völcker
1998 Werlte Sirg Schützbach Stephan Katt Benjamin Hegener
1999 Bad Hersfeld Daniel Bacher Jörg Tebbe Volker Striepe
2000 Rastede Benny Hegener Volker Striepe Roberto Haupt
2001 Bad Hersfeld Roberto Haupt Manfred Knappe Jan Pape
2002 Hertingen Nynke de Jong Stefan Bromberg Angel-Eduardo Velasquet
2003 Herxheim Siegbert Keller Ulrich Büschke Patrick Diener
2004 Scheessel Markus Eibl Enrico Sonnenberg Ronny Stüdemann
2005 Vechta Paul Bauer Roberto Haupt Richard Speiser
2006 Rastede Robert Baumann Sönke Petersen Ramon Stanek
2007 Muhldorf Richard Speiser Robert Baumann Jens Buchberger
2008 Parchim Michael Diener Jens Buchberger Nadine Frenk
2009 Bräunlingen Andre Daubert Nadine Frenk Roberto Haupt
2010 Scheessel Nadine Frenk Torsten Haupt Keijo Bünning
2011 Berghaupten Keijo Bünning Friedrich Ruf Bernd Dinklage
2012 Pfarrkirchen Markus Eibl Tom Lamek Erik Riss
2013 Bad Zwischenahn Michael Härtel David Pfeffer Mark Buishuisen
2014 Werlte Tom Lamek David Pfeffer Kai Dohrenkamp
2015 Osnabruck Kai Dorenkamp David Pfeffer Jens Buchberger
2016 Nandlstadt Phillip Schmuttermayr Dennis Helfer Fabian Wachs
2017 Schwarme Marcel Sebastian Jens Buchberger Sascha Stumpe
2018 Lübbenau Fabian Wachs Sascha Stumpe Finn Loheider
2019 Werlte Fabian Wachs Timo Wachs Sascha Stumpe
Visit Us On Facebook