Fenland 2013

Norman Southgate Memorial

1 September at Wood Walton

9350288051_f6fa53f768_m

500cc RH Sidecars Uprights
Norman Southgate Memorial Shaun Ducker Trophy John Morrey Trophy
1- Harland Cook 1- Paul Johnson & Sam Heath 1- Steve Daw
2- Ben Ilsley 2- Shane Lingwood & Jamie Goodwin 2- Peter Baker
3- Scott Campos 3- Lee Jones & Matt Winch 3- Tim Curnock
     
350cc Pre 75s 250cc
1- Harland Cook Bill Barley Trophy 1- Scott Campos
2- Mark Taylor 1- John Underwood 2- Jed Collins
3- Ed Bales 2- Chris Mackett 3- Adam Shipp
  3- Dave Lambert  
Intermediates   Juniors
1- Jack Thomas Cadets 1- Sam Stead
2- Lewis Griggs 1- George Hopper 2- William O’Keefe
3- Adam Bales 2- Harry McGurk 3- Josh Parnell-Hylton
  3- Mickie Simpson  
Mx 85   Mx 65
1- Sam Stead Autos 1- George Hopper
2- Jack Smithson 1- Sam McGurk 2- Harry McGurk
3- Ross Proctor 2- Oiver Wadsworth 3- Jason Edwards
  3- Max Perry  

The National Youth Championships

31 August at Wood Walton

Senior A International 125 Intermediates
1- Kurtis Scarboro 1- Kyle Bickley 1- Luke Harris
2- Stevie Anderson 2- Henry Atkins 2- Jack Thomas
3- Megan Holtby   3- Tom Davis
  Juniors  
Cadets 1- Kyle Bickley Autos
1- Harry McGurk 2- Sam Stead 1- Sam McGurk
2- George Hopper 3- Charlie Brooks 2- Ellis West
3- Jake Mulford   3- Oliver Wadsworth
  Up to 1000 v/p v/w (Support)  
Mx65 1- Chris Mackett Mx85
1- Jolyon West 2- Luke Tuck 1- Sam Stead
2- George Hopper 3- Stu Towner 2- Jolyon West
3- Harry McGurk   3- Tegan Brown
     
Up to 350 Upright Air Cooled Pre 86 (Support)   500cc Uprights 4v 4s Pre 86 (Support)
1= Giles Dismore   1- Tom Meakins
1= Chris Harris   2- Arnie Fenner
3- Antony Rollings   3- Barry Joyce

 

Jon Underwood Trophy

Sunday 19 May at Wood Walton

8569736051_ba0b221143_m

RH Sidecars Uprights 500cc Sidecars
1- Rod Winterburn & Liam Brown Jon Underwood Trophy 1- Josh Goodwin & Liam Brown
2- Colin Blackbourn & Carl Pugh 1- Wayne Barrett 2- Dan Berwick & Mark Hopkins
3- Rob Wilson & Terry Saunters 2- Steve Daw 3- Natasha Bartlett & Ricky Pay
  3- Graeme Brown  
500cc   350cc
1- Harland Cook 250cc 1- Richard Smith
2- Aaron Pease 1- Harland Cook 2- Andrew Whitaker
3- Danny Boyle 2- Trevor Clarricoates 3- Michael Faulkner
  3- Ashley Hill  
Pre 75s   250cc Classic
1- Chris Mackett LH Sidecars 1- Chris Mackett
2- Lee Barley 1- Will PenfoldAdrian North 2- Jim Burchell
3- Dave Lambert 2- Eirwyn Balman & Alex Balman 3- Frank Yates
  3- Martin Cuff & Steve North  

Club Meeting

Saturday 18 May at Wood Walton

Pre 75s (500cc) Pre 75s (350cc) Pre 75s (250cc)
1- Dave Lambert 1- Tim Mount 1- Tim Neal
2- Chris Smith 2- Neil Waddoups 2- Tim Mount
3- Chris Mackett 3- Chris Smith 3- Frank Yates
     
500cc Upright 4V 4S Pre 86 1000cc V/P V/P/W Up to 350cc Upright – A/C Pre 86
1- Arnie Fenner 1- Neil Woddoups 1- Ed Bales
2- Fred Crisell 2- Stu Towner 2- Ben Leeds
3- Tom Meakins 3- Chris Mackett 3- Scott Campos
     
Intermediates Juniors Cadets
1- Jack Thomas 1- Milo Griggs 1- Harry McGurk
2- Lewis Griggs 2- William O’Keefe 2- George Hopper
3- Connor Locke 3- Edmund Best 3- Jake Mulford
     
Mx 85 Autos Mx 65
1- James Crisell 1- Sam McGurk 1- George Hopper
2- Ross Proctor 2- Adam Crisell 2- Harry McGurk
3- Aiden Rowe   3- Mickie Simpson
Visit Us On Facebook