European Solo Championship

World Longtrack Championship

World Longtrack (Team)

World Sidecar Championship

European Solos Championship

International Riders A-Z

European Sidecar Championship

International Seasons

International Venues

International Map

 

DSCN5440b

Venue First Second Third
1978 Hereford  Chris Baybutt Franz Kolbeck Don Godden
1979 Assen  Gerald Short Gunther Brackland Tjalle Reitsma
1980 Bad Waldsee  Willi Stauch Gerald Short Sture Lindblom
1981 Artigues de Lussac
Neil Farnish
Bernie Leigh
Skjold Larsen*
1982 Damme  Jeremy Doncaster
Mike Beaumont
Josef Maucher
1983 Nandlstadt  Christian Brandt Eric Schafferer Gerald Short
1984 Eenrum  Martin Hagon
Vaclav Verner Kent Noer
1985 La Reole  Clayton Williams
Harm Horstede  Tommy Brock
1986 Eenrum  Simon Cross Steve Schofield Joachim Reitzel*
1987 Nandlstadt  Roman Matousek Joachim Reitzel Bob Dolman
1988 Joure  Frank Kehlenbeck Will James  Kent Noer
1989 La Reole   Robert Barth Kent Noer
John Bostin
1990 Uithuizen  Robert Barth* Kent Noer*
Henk Snijder 
1991 Werlte
Rif Saigareev  Thomas Diehr Trever Banks
1992 Alken  Anne van der Helm  Vaclav Milik Paulus Ellens 
1993 Eenrum Richard Musson  Paulus Ellens  Armando Dal Chiele
1994 Cloppenburg  Robert Barth Anne van der Helm* Steve Schofield*
1995
Joure  Kelvin Tatum Bernd Diener Anne van der Helm
1996
St. Colomb de Lauzen  Steve Johnston Steve Schofield Zdenek Schneiderwind
1997 No Competition
1998
Schwarne  Zdenek Schneiderwind Oleg Kurguskin  Massimo Mora
1999
Werlte  Bernd Diener Zdenek Schneiderwind Vladimir Trofimov*
2000
St. Colomb de Lauzen  Zdenek Schneiderwind Uppie Bos
Enrico Janoschka
2001
Noordwolde  Maik Groen Zdenek Schneiderwind Uppie Bos
2002
Berghaupten  Sirg Schutzbach Zdenek Schneiderwind Uppie Bos
2003  La Reole   Gerd Riss Herbert Rudolph Matthias Kroger
2004 Eenrum  Theo Pijper  Gerd Riss Bernd Diener
2005 Schwarne  Paul Hurry 
Dirk Fabriek  Andrew Appleton
2006 La Reole   Stephan Katt Theo Pijper  Dirk Fabriek
2007 Swingfield Minnis  Theo Pijper  Stephan Katt Andrew Appleton
2008 Siddeburen  Stephane Tresarrieu  Richard Speiser Rene Lehtinen
2009 Berghaupten  Stephan Katt Stephane Tresarrieu  Glen Phillips
2010 La Reole   Andrew Appleton Theo Pijper  Martin Smolinski
2011 Skegness  Martin Smolinski Jannick de Jong
Andrew Appleton
2012 Eenrum  Stephan Katt Dirk Fabriek
Jannick de Jong
2013 Bielefeld  Jannick de Jong
Dirk Fabriek Richard Speiser
2014 St. Macaire Jannick de Jong David Howe Enrico Janoschka
2015  Staphorst Jannick de Jong James Shanes Stephan Katt
2016  Swingfield Minnis James Shanes Mathieu Tresarrieu Andrew Appleton
Visit Us On Facebook